Multiple Teams · Jet Boys Win Kudzu Hills


By Coach Drew Bell

Congratulations to the James Clemens Cross Country team on their performance in COLD SPRINGS KUDZU HILLS INVITATIONAL

For complete results: https://al.milesplit.com/meets/321376/results#.W7DkkntKjIU

 

The meet featured 45 Schools in the Junior High and Varsity Races. The JAMES CLEMENS Cross Country program brought home three TEAM TROPHIES and had  12 athletes make the ALL ELITE TEAM.

The Varisty Boys Team won the meet capturing the FIRST PLACE TEAM TROPHY with their lowest team time average of the season (17:38) in the LARGE SCHOOL DIVISION out of 18 schools and 199 runners. The Jets were placed by three runners in the top 10 (Individual Runner-up Matthew Hill 16:59 ELITE TEAM; 6th place Patrick Neely 17:27 ELITE TEAM; and 8th place Alex Shah 17:28 ELITE TEAM). Following close behind, finishing in the top 25, were James Clemens other scorers were 16th place AJ Sheldrick 18:01 and 22nd Elliott Kliesner 18:16

VARSITY BOYS LARGE SCHOOLS DIVISION 5K (199 RUNNERS IN RACE)

James Clemens scorers:

2nd     Matthew Hill    16:59      ALL ELITE TEAM

6th      Patrick Neely  17:27      ALL ELITE TEAM

8th      Alex Shah       17:28     ALL ELITE TEAM     SEASON BEST

16th    AJ Sheldrick    18:01    SEASON BEST

22nd   Elliott Kliesner 18:28    SEASON BEST

TEAM SCORES

1 James Clemens      54

2 Cullman                   61

3 Albertville                 91

4 Athens High School 156

5 Lawrence County     160

6 Decatur High School 170

7 Randolph School       184

8 American Christian    240

9 Oxford High School   246

10 Haleyville High        323

11 Hamilton                  329

12 Northside                 346

13 Deshler High            351

14 Sipsey Valley High   358

15 Moody                      372

16 Alexandria High        373

17 West Limestone        452

18 St. Clair County        517

 

VARSITY GIRLS LARGE SCHOOLS DIVISION 5K (117 RUNNERS IN RACE)

The Varsity Girls Team finished in 7th place in the LARGE SCHOOL DIVISION, running without their #1 runner, Liz Holcomb, who was at a college visit.

James Clemens scorers:

27th       Sarah Shirley      23:27

28th       Emmy Mattingly  23:36  SEASON BEST

35th       Hannah Einhorn  24:01 PERSONAL RECORD

43rd       Hollie Shereyk    24:37  SEASON BEST

58th       Reagan Kvicala  25:26

TEAM SCORES:

1 Lawrence County HS 22

2 Cullman                      47

3 Randolph School        85

4 American Christian     130

5 Oxford High School    145

6 Athens High School    162

7 James Clemens          164

8 Deshler High School   164

9 Haleyville High School 223

10 Albertville                   256

11 Hamilton                     278

12 Decatur High School 311

 

The JUNIOR HIGH GIRLS brought home a trophy for the 4th meet in a row.

They dominated the meet placing 4 girls in the top 10 and 7 girls in the top 18 runners claiming the CHAMPIONSHIP TROPHY ..

James Clemens Sydney Freeman won the race claiming the individual overall championship.

2 mile race

JC / LMS Junior High 2 mile race scorers:

FIRST PLACE / OVERALL CHAMPION> Sydney Freeman 14:02 (PERSONAL RECORD)  ALL ELITE TEAM

6th place    Kaija Sorensen   14:50 (PERSONAL RECORD) ALL ELITE TEAM

7th place    Nikki Lipski         14:53  ALL ELITE TEAM

10th place  Brittain Mattingly 15:14 (PERSONAL RECORD)  ALL ELITE TEAM

16th place Harley Samsil       15:43

17th place Sophie Plummer   15:48 (PERSONAL RECORD)

18th place Katie Gudgen        15:54 (PERSONAL RECORD)

TEAM SCORES:

1 James Clemens 36

2 West Point          68

3 Albertville           83

4 Randolph            91

5 Athens High       113

6 Decatur               124

 

The JUNIOR HIGH BOYS  also brought home the  CHAMPIONSHIP TROPHY.

They dominated the meet placing 3 boys in the top 6 and 5 boys in the top 13 runners.

2 mile race (109 runners in the race)

JC / LMS Junior High 2 mile race scorers:

3rd place Adan Brinkley              11:52 (PERSONAL RECORD) ALL ELITE TEAM

4th place Tyler Gohlich               12:11 (PERSONAL RECORD) ALL ELITE TEAM

6th place Isual Rubio Montano   12:18 ALL ELITE TEAM

11th place Dylan Templet            12:39 (PERSONAL RECORD) ALL ELITE TEAM

13th place Noah Kliesner            12:49 (PERSONAL RECORD) ALL ELITE TEAM

16th place Zach Williams             12:55 (PERSONAL RECORD)

19th place Cole Robinson            13:14 (PERSONAL RECORD)

TEAM SCORES

1 James Clemens           37

2 Randolph School       68

3 Cullman                      71

4 Albertville                   96

5 Decatur High             132

6 American Christian  170

7 Good Hope                183

8 Athens High             203

9 West Point High        237

10 Sipsey Valley           274