Multiple Teams · Cross Country Huntsville/Madison County Metro Championship


Congratulations to the James Clemens Cross Country team on their performance in the Huntsville Metro Cross County Championship held Tuesday, October 17, 2017 at the John Hunt Running Park in Huntsville, Alabama.

 

James Clemens brought home three trophies, one overall individual Champion (Sarah Shirley Junior High), 13 All Metro Team Runners, and 29 Personal Records.

VARSITY GIRLS 3RD PLACE TROPHY

They were led by the James Clemens / Liberty Middle School Junior High Girls team performance as Huntsville Metro Team Champions, followed by the James Clemens / Liberty Middle School Junior High Boys 3rd place trophy, and the James Clemens Varsity Girls team 3rd place trophy.

JUNIOR HIGH 3rd PLACE BOYS TEAM TROPHY

The James Clemens / Liberty Middle School program had 14 All Metro Team Runners:  7 Junior High girls, 2 Junior High boys, 2 Varsity girls, and 2 Varsity boys.

 

Top 2 Junior High Girls Teams

1.James Clemens- 18

2.Huntsville- 40

 

Huntsville/Madison All Metro Cross Team (Top 15)

Junior High Girls 2-Mile

1 Sarah Shirley- 9 grade, James Clemens, 13:20.0, PERSONAL RECORD; Overall Individual Champion; ALL METRO; Course Record

2 Sydney Freeman- 8 grade, James Clemens, 13:21.8, PERSONAL RECORD; ALL METRO

3 Kate Wegler- 8 grade, Huntsville Hs, 13:30.5

4 Nikki Lipski- 8 grade, James Clemens, 13:34.2, PERSONAL RECORD; ALL METRO

Nikki Lipski ALL METRO Junior High

5 Harley Samsil- 7 grade, James Clemens, 14:04.9, PERSONAL RECORD; ALL METRO

6 Emmy Mattingly- 9 grade, James Clemens, 14:23.2, ALL METRO

7 Alexis Hoeve- 9 grade, Huntsville Hs, 14:28.4

8 Abbie Barton- 9 grade, Huntsville Hs, 14:33.7

9 Kaija Sorensen- 8 grade, James Clemens, 14:37.9, PERSONAL RECORD; ALL METRO

10 Katherine Fagan- 9 grade, Huntsville Hs, 14:43.5

11 Avery Werkheiser- 8 grade, James Clemens, 14:59.2, PERSONAL RECORD; ALL METRO

12 Lilli Burch- 8 grade, Madison Academy, 15:02.5

13  Emma Mitchell- 9 grade, Huntsville Hs, 15:07.2

14 Anna Digges- 7 grade, Bob Jones, 15:08.0

15  Emma Jameson- 9 grade, Huntsville Hs, 15:13.3

Other James Clemens Runners:

21 Alyssa Pichon- 7 grade, James Clemens, 15:50.7, PERSONAL RECORD

23 Bailey Werka- 7 grade, James Clemens, 17:24.6, PERSONAL RECORD

30 Wisdom Johnson- 8 grade, James Clemens, 24:46.5

 

TOP 3 Junior High Boys Teams

1.Huntsville 15

2.Bob Jones 55

3.James Clemens 69

 

Huntsville/Madison All Metro Cross Team (Top 15)

Junior High Boys 2-Mile

1 Jackson Danner- 9 grade, Huntsville Hs, 10:44.7

2 Will Pinson- 8 grade, Huntsville Hs, 11:10.3

3 Jackson Lee- 9 grade, Huntsville Hs, 11:30.7

4 Kolton Watts- 9 grade, Huntsville Hs, 11:35.9

5 Gabe Scales- 9 grade, Huntsville Hs, 11:39.9

6 David Harbarger- 9 grade, Huntsville Hs, 11:40.1

7 John Mark Ingalls- 9 grade, James Clemens, 11:43.7, PERSONAL RECORD; ALL METRO

8 Mateo Santiago- 8 grade, Bob Jones, 11:44.5

9 Zachary Neeley- 8 grade, Grissom Hs, 11:50.4

10 James Garrison- 8 grade, Bob Jones, 11:52.9

11  Tyler Atkins- 8 grade, Huntsville Hs, 11:56.4

12 Mathis Morris- 9 grade, Huntsville Hs, 11:58.3

13  Sam Kirstein- 9 grade, Bob Jones, 11:59.2

14  Isaul Rubio Montano- 8 grade, James Clemens, 12:03.9, PERSONAL RECORD; ALL METRO

15 Thomas Aldag- 9 grade, Huntsville Hs, 12:05.6

Other James Clemens Runners:

22  Tynan Gibson- 9 grade, James Clemens, 12:33.0, PERSONAL RECORD

23  Jackson Hellums- 9 grade, James Clemens, 12:35.6

31  John Velez- 9 grade, James Clemens, 12:55.8

36  Dylan Templet- 7 grade, James Clemens, 13:02.8

37  Zach Williams- 8 grade, James Clemens, 13:03.6, PERSONAL RECORD

39 Eli White- 7 grade, James Clemens, 13:12.7, PERSONAL RECORD

44 Tyler Nix- 8 grade, James Clemens, 13:27.5, PERSONAL RECORD

47 Joshua Reed- 8 grade, James Clemens, 13:43.8

50 Jahmon Graham- 7 grade, James Clemens, 14:22.3

54 David Einhorn- 7 grade, James Clemens, 15:06.1, PERSONAL RECORD

57 Jacob Murrah- 9 grade, James Clemens, 15:51.3, PERSONAL RECORD

60 Jayden Walton- 7 grade, James Clemens, 16:50.3, PERSONAL RECORD

 

TOP 3 Varsity Girls Teams

1.Huntsville 27

2.Randolph School 47

3.James Clemens 82

HUNTSVILLE/MADISON ALL METRO CROSS TEAM (Top 15)

Varsity Girls 5K

1 Rachel Jones- Huntsville Hs, 12 grade, 18:59.9

2 Abbey Weitenbeck- Huntsville Hs, 11 grade, 19:00.1

3 Hannah Bloom- Huntsville Hs, 11 grade, 19:14.7

4 Hannah Tarwater- Whitesburg Christ, 12 grade, 19:19.4

5 Emma Hudson- Randolph School, 9 grade, 20:16.6

6 Julianne Hill- Madison Academy, 11 grade, 20:25.5

7 Katherine Hunter- Randolph School, 12 grade, 20:30.9

8 Jenna Shereyk- James Clemens, 11 grade, 20:38.7

9 Elizabeth Holcomb- James Clemens, 11 grade, 20:39.3

10 Sarah Kate Mitchel- Randolph School, 7 grade, 20:39.5

11 Genevieve Schaefer- Huntsville Hs, 10 grade, 20:40.4

12 Kaitlyn Johnson- Huntsville Hs, 10 grade, 20:45.8

13 Zoe Evans- Randolph School, 12 grade, 20:47.1

14 Emma McNeely- Huntsville Hs, 12 grade, 20:53.3

15 Hannah Thuss- Bob Jones, 9 grade, 21:07.3

OTHER James Clemens Runners:

20 Reagan Kvicala- James Clemens, 11 grade, 22:09.5 PERSONAL RECORD

25 Sabel Mattingly- James Clemens, 12 grade, 22:38.2 PERSONAL RECORD

35 Ragan Sanders- James Clemens, 10 grade, 24:49.0 PERSONAL RECORD

39 Hannah Einhorn- James Clemens, 11 grade, 25:29.9 PERSONAL RECORD

Liz Holcomb ALL METRO & Jenna Shereyk ALL METRO Varsity Team work

Top 4 Varsity Boys Teams

1.Huntsville 25

2.Bob Jones 54

3.Randolph 73

4.James Clemens 84

HUNTSVILLE/MADISON ALL METRO CROSS TEAM (Top 15)

VARSITYBoys 5K

1 Matthew Estopinal- Randolph School, 12 grade, 15:52.1

2 Jean Pierre Leroux- Bob Jones, 10 grade, 16:30.7

3 Cameron Cox- Huntsville Hs, 12 grade, 16:53.1

4 Russell Waters- Huntsville Hs, 12 grade, 16:53.3

5 Jacob Cobb- Huntsville Hs, 10 grade, 16:53.6

6 Keaton Watts- Huntsville Hs, 10 grade, 16:55.6

7 Benjamin Steber- Huntsville Hs, 10 grade, 17:00.5

8 Ethan Hensley- Huntsville Hs, 12 grade, 17:01.6

9 Garrett Wolfe- Huntsville Hs, 12 grade, 17:03.5

10 Alex Shah- James Clemens, 11 grade, 17:10.5 PERSONAL RECORD; ALL METRO

11 Brian Morton- Bob Jones, 10 grade, 17:16.8

12 Bradly Spindle- Bob Jones, 10 grade, 17:27.3

13 Shafi Muhammad- Bob Jones, 11 grade, 17:35.5

14 Kohl Kraus- Randolph School, 12 grade, 17:40.3

15 Korey Shively- James Clemens, 12 grade, 17:43.7 ALL METRO

Other James Clemens Runners:

20 Cannon Kvicala- James Clemens, 12 grade, 17:58.9

22 Elliott Kliesner- James Clemens, 10 grade, 18:00.4

26 Aj Sheldrick- James Clemens, 11 grade, 18:17.8

27 Patrick Neely- James Clemens, 11 grade, 18:18.8

28 Garrett Nix- James Clemens, 10 grade, 18:21.8 PERSONAL RECORD

30 Laith Qushair- James Clemens, 11 grade, 18:26.4 PERSONAL RECORD

35 Joseph Holder- James Clemens, 11 grade, 18:38.0 PERSONAL RECORD

39 Samuel Blades- James Clemens, 12 grade, 18:47.0

45 Bryce Brown- James Clemens, 12 grade, 19:03.5

46 Kody Shively- James Clemens, 10 grade, 19:12.0 PERSONAL RECORD

60 Rajesh Patel- James Clemens, 11 grade, 19:58.3 PERSONAL RECORD

68 Calvin Engstrom- James Clemens, 10 grade, 20:36.4 PERSONAL RECORD

92 Ethan Brown- James Clemens, 11 grade, 21:47.9

94 Andrew Lessman- James Clemens, 10 grade, 22:02.3 PERSONAL RECORD

97 Jason Osborn- James Clemens, 11 grade, 23:00.8

108 Andrew Day- James Clemens, 11 grade, 25:16.9

Korey Shively ALL METRO & Alex Shah ALL METRO